$38 млн боргу офшорів перед ОГХК виникли через невигідні контракти, укладені екскерівниками

Невигідні контракти були укладені за час роботи ексменеджера Руслана Журила та його першого заступника Олександра Гладушка у 2019 році.

Іноземні фірми Bollwerk Finanzierungs- und Industriemanagement AG (Австрія) та Defessa Trans F.Z.E (ОАЕ) мають борг перед «Об’єднаною гірничо-хімічною компанією» в розмірі $38 млн.

Контрагенти Bollwerk Finanzierungs- und Industriemanagement AG (Австрія) та Defessa Trans F.Z.E (ОАЕ) мали ще півроку тому провести оплату за отриману продукцію. Проте досі її не виконали.

Важливо, що однією з головних умов контрактів, за якими виникла заборгованість, було відтермінування оплати на понад піврічний строк, а в деяких випадках відстрочка могла становити 365 днів. Такі умови контрактів аж ніяк не були спрямовані на захист майнових інтересів ОГХК.

За час роботи Журила, Гладушка, а також колишнього заступника генерального директора з комерційних питань ДП «ОГХК» Юрія Перцева саме іноземні компанії з офшорним статусом Bollwerk і Defessa Trans були нав’язані контрагентам на зовнішніх ринках як представники АТ «ОГХК».

Перші зовнішньоекономічні контракти на постачання титанової сировини з даними контрагентами були укладені ще в січні 2015 року.

Зазначені іноземні компанії з самого початку співпраці були невигідними й практично монопольними покупцями продукції ОГХК, проте керівництво ОГХК продовжувало укладати з ними контракти до 2019 року, вимиваючи державні кошти.

Ці фірми досі залишаються на міжнародному ринку TZMI та намагаються видавати себе за добросовісних партнерів — представників АТ «ОГХК», чим вводять в оману кінцевих споживачів та інших покупців продукції підприємства.

Наприкінці 2020 року ОГХК почала процес стягнення боргу через Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України.

Такі кроки не залишають сумнівів у іноземних споживачів продукції ОГХК, що Bollwerk Finanzierungs- und Industriemanagement AG (Австрія) та Defessa Trans F.Z.E (ОАЕ) не можуть розглядатись як торговельні представники державного акціонерного товариства «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», а навпаки — є ненадійними контрагентами з сумнівною репутацією.

Зловживання попереднього керівництва, зокрема Руслана Журила та Юрія Перцева на АТ «ОГХК», перебувають у фокусі уваги детективів НАБУ та САП.

Із 2016 року правоохоронні антикорупційні органи здійснюють розслідування за фактами їхніх зловживань при експорті титанової сировини через ці посередницькі фірми.